
Hrady, zámky a zříceniny v okolí
Skalní hrad Sloup v Čechách

Středověký skalní hrad vybudovaný na přelomu 13. a 14. století na osaměle stojícím pískovcovém bloku. V roce 1693 hrad neodolal švédskému útoku. Poničený hrad pak obývali poustevníci, kteří svými stavebními úpravami zcela překryli středověký ráz původního hradu. Můžete se vypravit k nedaleké Samuelově jeskyni či obdivovat před kostelem stojící sousoší Kalvárie od Matyáše Brauna. Pokud se chcete projít lze využít několik vyhlídkových okruhů. Ze Sloupu se pěšky dostanete do Svojkova, kde leží mariánské poutní místo - romantický Modlivý důl. Nedaleko hradu se dobře najíte v restauraci U Studničků.
Autem z Polevska – 8 km.
Autem z Polevska – 8 km.
Státní zámek Zákupy

Barokní zámek založený v 16. stol. s rozsáhlým zámeckým parkem. Ve druhé polovině 19. století sloužil jako letní rezidence rakouského císaře Ferdinanda V. Dobrotivého. V zámecké kapli se oženil následník rakouského trůnu František Ferdinand d´ Este s hraběnkou Žofií Chotkovou. Expozice zámku Zákupy je ukázkou bydlení nejvyšší šlechty v druhé polovině 19. století. Pozoruhodností je zachovaný osobní výtah z r. 1870. V zámeckém příkopu je chován medvěd brtník.
Autem z Polevska – 20,9 km.
Autem z Polevska – 20,9 km.
Státní hrad Bezděz

Královský hrad Bezděz patří mezi národní kulturní památky a klenoty gotické architektury. Byl založen v druhé polovině 13. stol. Přemyslem Otakarem II. jako typický obranný hrad. Inspiroval celou řadu českých umělců. Jako královský hrad sloužil do konce 16. století. Od druhé poloviny 17. stol. zde sídlili benediktýni, kteří přivezli ze Španělska sošku Černé Madony Montserratské. Bezděz se stal až do r. 1785 vyhledávaným poutním místem. Po zrušení kláštera Josefem II. hrad chátral až do 40. let 19. stol., kdy začala z podnětu Kristiána z Valdštejna jeho rekonstrukce. Návštěvníci si mohou prohlédnout velkolepé paláce, velkou věž s nádhernou vyhlídkou a skvostnou hradní kapli.
Autem z Polevska – 40, 8 km.
Autem z Polevska – 40, 8 km.
Grabštejn

Hrad Grabštejn byl založen ve 13. století. Později prošel četnými úpravami, které mu vtiskly ráz pohodlného zámeckého sídla. Veřejnosti byl hrad poprvé zpřístupněn v r. 1993. Návštěvníci si mohou prohlédnout nejen gotické hradní sklepení, ale i pokoje ve dvou patrech zámku zařízené převážně původním nábytkem, obrazy a dalšími doplňky. Klenotem prohlídky je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou ze 16. století. Hradní věž nabízí vyhlídku do dalekého okolí. Ve sklepení jsou instalovány řemeslné výstavy a expozice zpracování drahých kamenů. Součástí sklepení je i zpřístupněný počátek "tajné chodby". V severním křídle ve 2. patře je instalována sbírka nábytku. Na zámek se postupně vrací původní clam-gallasovské sbírky, které jsou doplňovány dalším mimořádně hodnotným mobiliářem regionálního původu.
Autem z Polevska – 33 km.
Autem z Polevska – 33 km.
Zámecký komplex v Benešově nad Ploučnicí

Zámecký komplex Benešov nad Ploučnicí je souhrnné označení sedmi historických budov, umístěných v centru města Benešov nad Ploučnicí. Skládá se ze dvou zámků (horního a dolního), tří paláců, kostela a kaple. Kromě toho i tzv. dolní zámek představuje areál skládající se ze tří historických a samostatných paláců. Celý areál je památkově chráněn, v roce 2001 byl Dolní a Horní zámek, domy čp. 44 a 54, Starschedelovský dům a Konojedský dům prohlášeny za národní kulturní památku.
Autem z Polevska – 22, 7 km.
Autem z Polevska – 22, 7 km.
Zámek Děčín

Zámek leží v samém středu města na soutokem řek Labe a Ploučnice. Původně gotický hrad z 13. stol. několikrát přestavěn do dnešní barokně - klasicistní podoby. Součástí je Růžová zahrada s barokní architekturou. Dnes je část zámku zpřístupněna, v části sídlí státní archiv. Autem z Polevska – 28 km.
Autem z Polevska – 28 km.
Autem z Polevska – 28 km.
Vodní hrad Lipý

Původní vodní hrad Lipý pochází ze 13. století. Nejznámějším držitelem hradu byl Jindřich z Lipé. Do poloviny 17. století na hradě sídlili Berkové z Dubé, kteří jej v 16. století přestavěli na renesanční zámek s dvoupatrovým palácem. Později však byl zámek opuštěn a v roce 1957 stržen. Z původní stavby se dochovala jen zřícenina se zachovanými sklepy, částí hradního zdiva a 2 brány. V současné době se na hradě konají různé kulturní akce, pašijové hry a další. Ve východním křídle hradu je umístěna stálá expozice, která má dílčím způsobem připomenout nejenom dobu cukrovaru, ale i existenci židovské menšiny ve městě a její přínos pro českolipskou komunitu. V zrestaurovaných prostorách východní brány tak může návštěvník získat představu, jak vypadaly místnosti v 19. století, kdy je využíval ředitel cukrovaru, který byl v té době zřízen v areálu hradu.
Autem z Polevska – 14,5 km.
Autem z Polevska – 14,5 km.
Státní zámek Lemberk

Původně hrad ze 13. stol. obývaný Havlem z Lemberka a jeho ženou Zdislavou, která svatořečením vstoupila do evropské církevní tradice. V 16. století byl přestavěn na renesanční zámek a v 17. století získal dnešní barokní podobu. V blízkosti zámku se nachází barokní zahrada a tzv. Zdislavina studánka. Expozice: 2 okruhy – historická interiérová expozice, muzeum sv. Zdislavy, stálá výstava moderního uměleckého sklářství.
Autem z Polevska – 21 km.
Autem z Polevska – 21 km.
Oybin

Romantická zřícenina hradu a kláštera Oybin je asi největší turistickou atrakcí Žitavských hor a jednou z nejvýznamnějších památek Horní Lužice. Stojí na temeni mohutné pískovcové stolové hory (514 m), vystupující asi 120 m nad severním okrajem letoviska Kurort Oybin. Hrad vznikl asi ve 13. století jako strážní stanoviště u významné zemské stezky, spojující Čechy s Lužicí.
Autem z Polevska – 29 km.
Autem z Polevska – 29 km.
Zámek Houska

Původně gotický hrad postaven ve 13. stol.na vysokém skalním ostrohu, po provedených přestavbách získal podobu renesančního zámku s gotickými prvky. Obzvlášť cenná je původní gotická kaple s freskami. Podle legendy byl hrad vybudován na místě, kde byla průrva do pekel, takže na své si přijdou i milovníci záhad.
Autem z Polevska – 43 km.
Autem z Polevska – 43 km.
Zřícenina hradu Tolštejn

Zřícenina středověkého hradu Tolštejn pochází z roku 1337. Hrad se strategickou polohou sloužil k ochraně cesty z Čech do Lužic. V průběhu dějin ho vlastnili Vartenberkové, Berkové, Šlejnicové i další majitelé. V roce 1642 hrad Tolštejn oblehla a ohnivými střelami vypálila švédská vojska. Od té doby již hrad nikdy nebyl obnoven. Na vypreparované dvojici znělcových skal je upravená vyhlídková plošina se železnými schody a zábradlím. Kruhový výhled umožňuje pohled na Lužické hory a k severu na Šluknovsko i do SRN. V chatě pod rozhlednou je v sezoně jednoduché občerstvení. Tolštejn je významnou botanickou lokalitou s výskytem vzácných teplomilných druhů rostlin.
Autem z Polevska – 19 km.
Autem z Polevska – 19 km.
Zřícenina hradu Na Pihelu

Hrad založili na konci 14. století Zajícové z Hazmburka. Dalšími majiteli byli pánové z Chlumu. V roce 1422 se hradu zmocnil Jindřich Berka z Dubé a zanedlouho byl hrad obsazen husity. Ti ho krátkou dobu užívali, ale pak jej zřejmě zpustošili. Dodnes se zachovaly drobné zbytky zdiva horního hradu a na vrcholu jáma - pozůstatek hlavního stavení. Předhradí bylo částečně zničeno lomem.
Poloha: 6 km jižně od Nového Boru
Poloha: 6 km jižně od Nového Boru
Zřícenina hradu Milštejn

Hrad založili v 1. polovině 14. století Berkové z Dubé na ochranu Žitavské stezky. Je postaven na pískovcových skalách a v minulosti nebyl nikdy dobyt. Po celou svou existenci patřil Berkům, kteří ho však na konci 16. století opustili. Příčinou jeho zkázy byl v 18. století lom mlýnských kamenů. Hradiště je dlouhé přes 100 m, ale činností lomu bylo zcela pozměněno. Jediným zbytkem je zeď s bývalou branou. Nedaleká skalní brána není přírodní, je dílem lidských rukou.
Poloha: 3 km S od Cvikova, 2 km SV od Svoru
Poloha: 3 km S od Cvikova, 2 km SV od Svoru
Kamenický hrad

Na vrcholu kopce Zámecký vrch nad městem Česká Kamenice ve výšce 530 m.n.m se tyčí zřícenina Kamenického hradu, označovaného původně „Kampnitz“. Hrad byl zřejmě založen ve 13. století na ochranu zemské stezky vedoucí do Lužice. O jeho rozkvět a dostavby se postarali páni z Vartenberka. Hrad byl několikrát dobit a vypálen, naposledy v roce 1639 při tažení švédského Banérova sboru. Koncem 19. století se místní okrašlovací spolek rozhodl hrad zpřístupnit veřejnosti. Byla zde otevřena výletní restaurace a rytířský sál, které byly vyzdobeny historickými relikviemi a erby. Po 2. světové válce začal chátrat až do roku 1995, kdy byla v obvodu zdiva hradního paláce postavena 12 m vysoká dřevěná věž s otevřenou zastřešenou plošinou. Téměř kruhový výhled umožňuje pohled na Unger, Milešovku, Říp, Českou skálu a Malý Buk. Zajímavý je také pohled na zříceniny gotického Kamenického hradu, dále na izolované skály ve svazích a mrazové sruby. K hradu se váže pověst o mrazivém přízraku zámeckého sedláka. Komu se zjevil, toho brzy potkalo neštěstí.
Autem z Polevska – 12 km.
Autem z Polevska – 12 km.
Zřícenina hradu Falkenštejn

Poslední stopy zříceniny hradu Falkenštejna se nachází v krásném prostředí Jetřichovických skal.
Do dnešních dob se dochovala jen síň vytesaná do skály s okenním výklenkem a kapličkou. Z vrcholu je nádherný výhled do okolí na Havraní skálu, Růžovský vrch i vzdálenější Děčínský Sněžník.
Autem z Polevska 23 km.
Autem z Polevska 23 km.
Zřícenina hradu Svojkov

Svojkovský hrad pochází zřejmě ze začátku 14. století. Byl postaven na 20 m vysokém kuželovitém vrchu v údolí pod svojkovským skalním masivem. Při jeho stavbě bylo využito skalní podloží a některé části hradu byly vytesány přímo do skály. Také potřebné pískovce byly získávány z blízkého okolí. Výška skály umožnila výstavbu ve třech patrech, schody vedly po vnějších stěnách. Od roku 1381 byli vlastníky hradu páni z Chlumu. Nejznámější osobností tohoto rodu se stal Jan z Chlumu, zvaný Kepka. Ten spolu s Václavem z Dubé doprovázel Mistra Jana Husa na koncil do Kostnice. Stal se stoupencem jeho učení a jeho oddaným přítelem. V 16. století hrad chátral, v roce 1590 byla dřevěná část hradu stržena a spálena. V roce 1650 započali noví majitelé stavbu malého barokního zámku na úpatí hradního vrchu. V 2. polovině 19. století byla zřícenina hradu upravena novými romantickými prvky.
Poloha: 2 km J od Sloupu v Čechách, u obce Svojkov. Autem z Polevska 12 km.
Poloha: 2 km J od Sloupu v Čechách, u obce Svojkov. Autem z Polevska 12 km.