
Muzea
Muzeum skla v Kamenickém Šenově

Stálá expozice zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Je doplněna expozicí křišťálových svítidel v historizujícím duchu. Původně městské muzeum bylo založeno v roce 1923. Sbírky se od roku 1968 nachází v rekonstruované klasicistní budově, která byla ve své historii vždy spojena se sklářským obchodem a zušlechťováním skla. Stálá expozice muzea zahrnuje vývoj rytého a broušeného skla od 17. století do současnosti. Část expozice je věnována místní sklářské škole - nejstarší škole svého druhu v Evropě, firmě J. & L. Lobmeyr a mezinárodním sympoziím rytého skla. Ke stálé expozici patří kolekce historizujících křišťálových ověskových lustrů a vrstvených svítidel, jejichž tradice výroby v této oblasti sahá do roku 1724. Muzeum nabízí návštěvníkům kromě prohlídky stálé expozice také krátkodobé výstavy z historie a současného sklářského umění.
Sklářské muzeum v Novém Boru

Sklářské muzeum v Novém Boru existuje již více než sto let. Je umístěno v centru města v empírovém domě, jehož vývoj je úzce spjat s bohatou historií výroby a obchodu s českým sklem v oblasti Lužických hor. Budovu dal postavit sklářský obchodník Jan Kryštof Socher v roce 1804. Kotva v pískovcovém portálu je symbolem zámořského obchodu. Dokládá obchodní aktivity jeho majitelů v zemích střední Ameriky v 1. polovině 19. století. V muzeu lze zakoupit kopie historického skla, moderní a tradiční skleněnou bižuterii, katalogy muzejních výstav a odbornou sklářskou literaturu.
Expozice: stylový a technologický vývoj českého sklářství a krátkodobé výstavy věnované významným etapám sklářské historie, výtvarníkům, sklářským firmám a odborným školám.
Expozice: stylový a technologický vývoj českého sklářství a krátkodobé výstavy věnované významným etapám sklářské historie, výtvarníkům, sklářským firmám a odborným školám.
Art Glass muzeum

Ajeto Art Glass museum shromažďuje sbírku moderního skla, užitého a výtvarného umění. Muzeum připravuje pravidelné výstavy a expozice těch nejlepších umělců a designérů. Ajeto Glass museum, které sídlí nad Ajeto restaurací, je spojené se sklářskou hutí kde na vlastní oči můžete shlédnout práci sklářů a dokonce si můžete s pomocí zkušeného mistra vyzkoušet foukání skla. V netradiční sklářské restauraci můžete díky skleněné stěně pozorovat práci sklářů ve sklářské dílně. Pro velký zájem doporučujeme si místo v restauraci rezervovat.
AJETO Glass Lindava

Nabízí exkurze ve sklárně s posezením ve Sklářské krčmě v Lindavě. Využijte jedinečné příležitosti a prohlédněte si sklárnu se sklářskou hutí v Lindavě zblízka na vlastní oči. Naskytne se vám unikátní příležitost pozorovat při odborném výkladu, jak se žhavá tekutá skleněná hmota v rukou sklářských mistrů mění v křehkou krásu. Kdo neodolá, může si dokonce práci sklářů vyzkoušet. Máte možnost vyrobit si pod dohledem sklářského mistra svůj vlastní skleněný výrobek a odnést si ho jako originální suvenýr. Své zážitky poté můžete vstřebat u příjemného občerstvení ve stylové Sklářské krčmě Ajeto nacházející se přímo v areálu sklárny. Jako vzpomínku na nevšední zážitky si zde určitě vyberete i skleněný suvenýr od sklářů z Ajeta.
Hornické muzeum v Jiřetíně pod Jedlovou

Areál hornického muzea zahrnuje muzeum v centru obce, Stříbrný důl - štolu svatého Jana Evangelisty a naučnou stezku Údolí Milířky. Hornické muzeum sídlí od roku 1998 v rekonstruované budově bývalé fary z roku 1755. Expozice: Stálé expozice jsou věnovány počátkům obce, kterou založil pro horníky majitel nedalekého hradu Tolštejn Jiří ze Schleinitz v roce 1554, a dolování stříbronosných rud v obci i v jejím okolí. Štola svatého Jana Evangelisty je zpřístupněna v délce 360 m. Naučná stezka Údolí Milířky má vyznačeno 6 bývalých štol, 4 šachty a 1 lom.
Muzeum psacích strojů v České Kamenici

Muzeum bylo založeno sběratelem p. Miroslavem Němcem v roce 2003 a je v něm vystavena sbírka asi 300 ks psacích strojů, kterou p. Němec shromáždil od roku 1995. Vystavené psací stroje pocházejí z období od r. 1895 do poloviny 20. století a jsou plně funkční. Expozice muzea je rozdělena do 3 částí: malé a atypické psací stroje a mechanické kalkulačky, psací stroje z USA a Velké Británie, psací stroje z Německa a dalších evropských zemí.
Veřejné akvárium v České Lípě

Veřejné akvárium v České Lípě, které se nachází v budově OD Banco, je velmi příjemnou podívanou pro všechny milovníky akvarijních rybek. Vystaveno je zde zhruba 80 druhů tropických ryb různých čeledí z celého světa. Na poměrně malé ploše se nachází řada velkých a ještě více menších akvárií s celkovým objemem přes 8000 l vody. Akvária se snaží svým uspořádáním napodobit co nejvíce původní biotopy převážně afrických a jihoamerických ryb. Rozsahem expozice se jedná o jedno z největších center nejen v České Lípě, ale i v celém regionu.
Archeologické muzeum Šatlava v České Lípě

Budova nově zrekonstruované historické šatlavy v České Lípě byla slavnostně otevřena v únoru 2011. V bývalém městském vězení je instalována unikátní speleoarcheologická expozice, která návštěvníkům představuje téma využívání jeskyní a skalních převisů člověkem od pravěku až do 20. století. Expozice je zaměřena na jednotlivé pískovcové a krasové oblasti s důrazem na region severních a severovýchodních Čech. Druhá expozice je věnována archeologii města Česká Lípa a místní hrnčířské výrobě. Součástí expozice jsou i modely pecí rekonstruovaných na základě výzkumů v prostoru českolipské Hrnčířské čtvrti. Vězeňský kout je věnován vlastnímu objektu šatlavy a dějinám vězeňství a výkonu práva v České Lípě. Součástí expozice je infobox, kde si návštěvníci mohou v 3D modelu virtuálně prohlédnout středověkou Českou Lípu a pomocí dotykové obrazovky uskutečnit výlet do vybraných jeskyní Čech, Moravy a Slezska. Muzeum má bezbariérový přístup, expozice se nacházejí v přízemí budovy.
Centrum textilního tisku

Centrum textilního tisku se pyšní zajímavou interaktivní expozicí zaměřenou na techniky potiskování textilu. V rámci expozice si mohou návštěvníci některé z historických i moderních technik sami vyzkoušet. Za menší úplatu si dokonce mohou koupit tričko, které si vlastnoručně potisknou a odnesou si tak originální suvenýr. Součástí interaktivní expozice je i unikátní videoprojekce natočená ve skutečných provozech současných výrobců textilních potisků. Historická část expozice je zaměřena na tradici potiskování textilu na Českolipsku. V této části se návštěvník seznámí s historií textilního průmyslu v České Lípě a s tradičními technikami textilního tisku. Historická expozice je doplněna i cennými historickými exponáty zapůjčenými Vlastivědným muzeem a galerií v České Lípě.
Muzeum hasičké techniky v Novém Oldřichově

Muzeum mapuje historii hasičské tradice v Oldřichově. V muzeu jsou instalovány celodřevěné ruční čtyřkolové stříkačky původem z první poloviny 18. stol., čtyřkolové stříkačky ruční z konce téhož století i ze století 19. V dalším oddílu rozsáhlého objektu jsou umístěny hasičské automobily, např. Renault 1926, Mercedes 1940, Magirus 1939. Mezi pozoruhodné exponáty patří rovněž výsuvný žebřík Magirus z roku 1900. Středem pozornosti je unikátní Renault 1926, který byl použit pro natáčení českého filmu Tmavomodrý svět Jana Svěráka a několikrát byl zapůjčen pro potřeby francouzské kinematografie. Nejstarší exponáty jsou z let 1764 a 1770. Ty se ještě plnily ručně, vodou nošenou ve slaměných vědrech. Perlou expozice hasičské techniky je parní stříkačka Flader z roku 1900.
Muzeum Eduarda Helda v Zákupech

Ojedinělá expozice výroby masopustního a karnevalového zboží. Muzeum Eduarda Helda představuje návštěvníkům historii výroby masopustního a karnevalového zboží. Současná firma PVO v Zákupech, vyrábějící masky, je jedinečná svého druhu a navazuje na dlouholetou tradici zakladatelské firmy Eduard Held zachováním původních výrobních postupů. Na tuto expozici tematicky navazuje EXPOZICE MIZEJÍCÍHO ČASU, zobrazující život sudetských Němců v Zákupech mezi světovými válkami.