Polevsko

Severozápadně od Nového Boru se na úpatí Lužických hor, vsunutá v údolí mezi Polevským a Medvědím vrchem, rozkládá stará sklářská obec Polevsko. Vrchů kolem Polevska je více, nejdominantnější z nich je nedaleký kopec Klíč s výškou 760 m. Prvními osídlenci byli skláři Oppitzové z Bavorska (15. stol.), postavili zde první domy. Později se v obci usadili malíři, brusiči a rytci skla. Tito první osídlenci položili základ zdejšímu sklářskému podnikání. V roce 1907 byla založena sklářská huť Klára s jednou tavicí pecí a 8 pánvemi. Tato huť se udržela až do současné doby. Z kulturních památek se v obci dochoval kostel Nejsvětější Trojice z počátku 18. století, socha sv. Jana Nepomuckého z roku 1838, barokní socha P. Marie z roku 1746, socha Krista z roku 1736, v západní části obce stojí kaplička z roku 1900. Dále se ve středu obce dochoval ucelený soubor patrových roubených domů, které jsou dokladem místní lidové architektury. V obci nebo blízkém okolí se návštěvníkům nabízí: lyžařské vleky, běžecké tratě, turistické značené cesty, cyklotrasy, tenisové kurty i haly, koupaliště, krytý bazén, bowling, squash, kuželky, zimní stadion, půjčovna kol a lyží, golf, jízdy na koních, agroturistika apod.

Kytlice

Rekreační obec v malebném údolí Kamenice je ze všech stran obklopená lesy. V obci je kostel sv. Antonína Paduánského a řada lidových roubených chalup. Na jižním okraji obce je chráněné naleziště šafránu a kousek za obcí je obnovené lesní divadlo.

Nový Bor

Město skla, na náměstí v kruhovém objezdu plastika architekta Bořka Šípka. Krásné exponáty jsou umístěny ve Sklářském muzeu. Odpočinout a občerstvit se můžete v restauraci A je to, kde vás jistě potěší pohled do sklářské dílny. Vzhledem k velkému zájmu hostů, doporučujeme zarezervovat si místo v předstihu.  Dalším zajímavým místem, hodným navštívení, je Lesní hřbitov, který byl založen roku 1909 přímo v lesním porostu. Mezi vzrostlými stromy jsou umístěny hroby i hrobky starých sklářských rodů.  Najdeme zde i sedm hrobů popravených účastníků Rumburské vzpoury z roku 1918. Popraviště se nachází nedaleko za hřbitovní zdí. V letech 1908-1909 byl hřbitov prohlášen kulturní památkou. V měsíci květnu a červnu zde rozkvétají rododendrony a hřbitov se tak mění v rozkvetlou zahradu.

Sloup v Čechách

Rekreační obec s atraktivním skalním hradem a poustevnou. V obci je také novější zámek a řada lidových domů. V okolí jsou Sloupské skály s četnými jeskyňkami, vyhlídkami a lesním divadlem. V Radvaneckém rybníku je přírodní koupaliště.

Jablonné v Podještědí

Jedno z historicky nejstarších měst českého severu si dodnes zachovalo malebnou tvář, kterou dotváří bazilika sv. Vavřince a sv. Zdislavy s klášterem a bývalý kostel Panny Marie, na jehož věži je dnes vyhlídka. Je zde také zámek Nový Falkenburk a další památky.

Jiřetín pod Jedlovou a Křížová hora

Hornické městečko s pěkným náměstím, jemuž dominuje kostel Nejsvětější Trojice a barokní fara s hornickým muzeem.  Svědkem dávného regionálního dolování je  dnes  přístupná Štola sv. Jana Evangelisty přístupná o víkendech a Hornická naučná stezka. Nad městečkem je Křížová hora s poutním místem  s jedenácti zastaveními (563 m.n.m.). Z Křížové hory se můžete vydat přímo do stanice Jedlová, nebo si putování můžete prodloužit přes vrcholek Jedlové, kde na vás čeká krásný výhled  z 23 m vysoké kamenné rozhledny z konce 19. století. U rozhledny je památník básníka Friedricha Schillera zhotovený z balvanů hornin z okolí. Od železniční stanice Jedlová vede cesta ke zřícenině hradu Tolštejn umístěné na skalním suku. Hrad pochází z 2. pol. 13. století a náleží k nejlépe zachovaným zříceninám v Lužických horách. V současné době je v majetku obce Jiřetín. Z hradu je nádherný výhled na Šluknovský výběžek, Varnsdorf  až do Německa.  

Cvikov

Město Cvikov leží  v podhůří Lužických hor v rozšířeném údolí Boberského potoka. Původní vesnice vznikla na staré obchodní cestě, vedoucí z nitra Čech přes Českou Lípu do Žitavy. Městečko bylo hospodářským střediskem milštejnského panství, později náleželo k panství zákupskému. První zmínka o Cvikovu je z roku 1352. Jižně od náměstí stojí trojlodní kostel sv. Alžběty, původně gotický ze 14. století, ale v letech 1553-1558 goticko-renesančně přestavěný italským stavitelem Benediktem Ferrim. Věž byla postavena v letech 1578-1580 z pískovce, lámaného na Dutém kameni. Roku 1726 byl kostel barokně upraven.  Před kostelem stojí raně barokní sloupové sousoší z roku 1697.   V jižním rohu náměstí je empírová budova bývalé radnice se střešní vížkou z počátku 19. století. V Žitavské ulici stojí empírový dům č.p. 68 s rizalitem z 1. poloviny 19. století a roubený patrový dům č.p. 46 s polovalbovou střechou rovněž z 19. století. Severovýchodně od města je na Křížovém vrchu upravené poutní místo, u silnice do Svoru je barokní socha sv. Prokopa z 18. století.

Hřensko

Hřensko je příhraniční obec na česko-německé hranici. Turisticky atraktivní místo mezi pískovcovými skalami a říčkou Kamenicí. Atraktivní plavba na lodičkách v hlubokém skalním zářezu s převozníkem na Edmundově a Divoké soutěsce. Po naučné stezce určené pouze pro pěší se dostanete k přírodnímu útvaru Pravčická brána, největší skalní bráně v Evropě, výška 21 m, rozpětí 30 m. Nedaleko restaurace Sokolí hnízdo. Parkování – Hřensko, Mezní louka.

Děčín

Dominantou města je zámek ležící nad řekou Labe. Původně gotický hrad z 13. stol. několikrát přestavěn do dnešní raně klasicistní podoby. Růžová zahrada s barokní architekturou. Dnes je část zámku zpřístupněna, v části sídlí státní archiv. Pod zámkem socha děčínského rodáka Dr. M. Tyrše. Naproti přes Labe na Pastýřské stěně restaurace „Nebíčko“ a zoologická zahrada. V Teplické ulici je umístěna  nová expozice ryb a plazů v akváriích a teráriích. Okresní museum nedaleko hl. nádraží, židovská synagoga, barokní kostel Povýšení Sv. Kříže. Osvěžení naleznete v plaveckém bazénu s termální vodou. V letní sezoně lze podniknout plavbu lodí do Hřenska a zpět. Nedaleký Vysoký Sněžník s rozhlednou se nachází na nejvyšší stolové hoře Děčínských stěn Labských pískovců (726 m.n.m.).

Krásná Lípa

Město na horním toku Křinice je sídlem národního parku České Švýcarsko. Jeho dominantou je barokní kostel sv. Maří Magdalény a významnou atrakcí je Dům Českého Švýcarska. V nejstarším hrázděném domku na náměstí je malé muzeum.